HAKKIMIZDA

New York Sanat Akademi

Sahne Sanatları Gösteri Merkezi – Genel Bilgi

 

Büyük bir çaba ve yoğun bir emeğin sonucunda, dünyaca ünlü ‘New York Academy of Art’ın eş değerli uygulama merkezini; İzmir’de kurmuş bulunuyoruz.

Peki, nedir bu dünyaca ünlü ‘New York Sanat Akademi’?

‘NY Sanat Akademi’; sahne sanatlarından oluşan ve kendi sanatçısını yetiştiren bir sanat altyapısıdır. Türkiye’de sanattan ziyade spor dallarında görmeye alışık olduğumuz ‘altyapı’ kavramı, İngiltere ve Amerika’da 30 yılı aşkın bir süredir sanatsal faaliyetlerde de uygulanmaktadır. ‘Sanat altyapısı’ kavramı beraberinde birçok ayrıcalık ve zenginlik getirmektedir. Kendi gösterilerini yöneten reji grupları, kendi gösterilerini yazan yaratım ekipleri ve elbette kendi gösterilerinde oynayan oyuncularla birlikte ‘NY Sanat Akademi’ tamamen sanatsal projelerin uygulama sahasına dönüşmektedir. Dolayısıyla; ‘NY Sanat Akademi’ bir kurs veya hobi merkezi değildir. Burada kurulan atölyeler; daha önce denenmemiş sanatsal çalışmaların, yaratıcı fikirlerin ve özgün projelerin üretimi ve uygulamasını sağlamaktadır. Bu yönüyle tamamen bir GÖSTERİ MERKEZİDİR.

Çocuk, Gençlik ve Yetişkin Tiyatromuz için açılan atölyelerimizin her biri en fazla 8 kişiden oluşmaktadır. Bu sayı, Devlet Konservatuarlarının kontejyanından bile azdır.

Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu atölyelerine katılacak olan yeni üyelerimizi, kendi sanatçılarımızın bulunacağı bir kurul önderliğinde yapılacak olan sınavla seçmekteyiz. Sınavı kazanan bütün sanatçı adaylarımız, stüdyo sınıf olarak adlandırdığımız ve sadece uygulamalı değil, kuramsal bir eğitim atölyesinden de geçecekleri özel sınıflara yerleştirilirler.

Her atölye grubu, kendi içinde üretmiş olduğu sanatsal projeyi, ilerleyen süreçte yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere katılma hakkına sahip olduğumuz birçok festivale gönderebilir, çeşitli turne programlarına katılabilirler.