GENÇLİK TİYATROSU

New York Sanat Akademi

Sahne Sanatları Gösteri Merkezi – Gençlik Tiyatrosu

 

Gençlik Tiyatrosu atölyemiz, profesyonel gösteri merkezimizin ‘SANAT ALTYAPISI’dır. Gençlik Tiyatrosu; daha önce çeşitli eğitimlerden geçmiş ve yeteneğini kanıtlamış gençlerin, kendi profesyonel sanatçılarımızdan oluşan bir komisyon önünde sınavdan geçerek kabul edildikleri atölyedir. Bu atölye ya da ‘Sanat Altyapısı’na katılmaya hak kazanan gençler, birçok temel eğitimin yanında, yaratıcı proje gruplarında da yer alırlar. Öncelikli amaç; aramıza katılan sanatçı adaylarımızı, ‘New York Academy of Art’ standartları doğrultusunda temel eğitimden geçirmektir. Bu eğitim uygulamalı ve kuramsal olarak ikiye ayrılmaktadır. Birbirleri ile paralel ilerleyen bu iki eğitim branşında; Tiyatro’nun tarihi, doğuşu, kökenleri, toplumsal değişimleri, akımları ve tarihsel süreçteki evrimi ele alınır.

‘Stüdyo’ olarak adlandırılan özel sınıflarımızdaki genç sanatçı adaylarımız, ilerleyen süreçte; kuramsal dersleriyle eş zamanlı olarak oyunculuk türleri üzerinde de çeşitli çalışmalara katılırlar. Bu uygulamaların en büyük avantajı; kendi grupları içinde, kendi tiyatro kuramlarını geliştirmeleri ve deneysel reji çalışmaları yapmalarıdır.

Gençlik Tiyatrosu atölyemize katılan genç sanatçı adaylarımız ‘Oyunculuk’ derslerinin yanı sıra; çeşitli oyunculuk tür ve örneklerini içerisinde barındıran film ve tiyatro gösterilerinin yayınlandığı Sinema Günleri, denge ve oto-kontrol çalışmalarını güçlendirmek amacıyla verilen Sahne Dövüş Teknikleri ve Eskrim Atölyesi, oynanacak olan karakterlerin psikolojik ve yapısal özelliklerini yansıtmayı hedefleyen Sahne Makyajı, sanatsal proje üretim merkezi prosedürü gereğince hazırlanan Senaryo ve Tiyatro Metni Yazarlığı, kurgulamayı ve üretilen projeleri sahnelemeyi hedefleyen Reji - Yönetmenlik derslerinden de faydalanacaklardır.

 

ALTYAPI TİYATROSU

‘New York Sanat Akademi – Sahne Sanatları Gösteri Merkezi’ olarak en büyük hayalimiz ve elbette en büyük hedefimiz; çocuk tiyatrosu atölyelerimizde yetişmeye başlayan küçük yeteneklerin bu aile içinde yıllarca pişerek, zamanı gelince profesyonel ekibimize ‘Oyuncu’, ‘Yazar’, ‘Tasarımcı’ veya ‘Yönetmen’ olarak katılmasıdır.

Altyapı Tiyatromuz, dans-müzik ve tiyatro ekiplerimizin tamamen yaratıcı ve özgün çalışmalarını sergiledikleri, yurtiçi ve yurtdışı festivallerine ve çeşitli turnelere katıldıkları ‘Profesyonel Gösteri Grubu’dur. Dans-müzik-tiyatro atölyelerimizin ortak çalışmalar sonucu ürettikleri sanatsal projelerin seyirciyle buluşma noktası çok yönlüdür.

Öncelikli hedefimiz; yurtdışı festival bağlantılarımızı ve katılma haklarımızı sonuna kadar değerlendirerek, dünyaca ünlü bu festivallerdeki yerimizi almaktır.

 

Tiyatro ekiplerimizin katılmaya hak kazandığı festival programlarından bazıları;

THE NEW YORK MUSICAL THEATRE FESTIVAL - Amerika

THEATRE FESTIVAL IN THE NAME OF ISTVÁN HORVÁTH JR. – Macaristan

INTERNATIONAL THEATRE FESTIVAL OF GIRONA – İspanya

THEATRE DE LA PROVINCE DE NAMUR – Belçika

LIVERPOOL INTERNATIONAL THEATRE FESTIVAL – İngiltere

 
Gençlik Tiyatrosu Başvuru

*
*
*
*